VYHLIADKA


rekreačný objekt


autor :
Štefan Moravčík
lokalita :
Selce
návrh :
2008
vizualizácia :

Radoslav Krajčík

 

 

Prezentovaný návrh je štúdiou rekreačného objektu na západnom okraji hrebeňa Nízkych Tatier. Objekt sa nachádza v katastrálnom území Selce, tesne pod vrcholom Selčianskeho diela. Umiestnenie je viac kontextuálne, nenápadné. Dominantné postavenie v blízkosti vrcholu rezervujeme pre prípadný vertikálny objekt vrcholovej rozhľadne - vyhliadkovej veže.  

Stavba je skladbou jednoduchých architektonických hmôt. Tvorí ju priestorová kompozícia dvoch obdĺžnikových pravouhlých telies umiestnených priečne na sebe. Minimálny kontakt s terénom a konzolovito vysunuté hmoty maximálne odľahčujú architektúru a zároveň minimalizujú nutné zásahy do terénu, potrebné pre založenie stavby. 

Skladba objektu umožňuje prekrásne panoramatické výhľady na všetky strany cez preluky medzi priľahlou zeleňou. Súčasne jej nízke horizontálne hmoty vhodne zapadajú do okolitej krajiny a medzi susediace mohutné stromy. Nadzemné časti stavby sú riešené ako ľahký oceľový montovaný skelet, obalený sendvičovou konštrukciou a obložený drevom.

Drevené zatváracie a posuvné okenice chránia presklenené plochy proti vandalizmu počas výluk vo využívaní objektu. Strechy sú ploché, využiteľné ako terasy. Exteriérová terasa na prízemí je pororoštová (minimálna zimná údržba). V okolí objektu nebudú žiadne iné spevnené plochy.